תמ"א 38

אז מה בעצם המשמעות של תמ"א 38?
מדינת ישראל ממוקמת באזור מאוד פעיל מבחינה סיסמית ולכן נמצאת בסיכון גבוהה לרעידת אדמה.
אחת הדרכים להתמודדות עם מבנים שנבנו טרם החלת תקן לעמידות מבנים הנדסיים ברעידות אדמה היא "תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה". ישנם מספר סוגים של תמ"א: תמ"א 38 1/א- שיפוץ וחיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה, תמ"א 38/2- פינוי בינוי.

מי זכאי לתמ"א 38?
התכנית מעודדת חיזוק מבנים שהוצא היתר בנייה בעבורם לפני שנת 1980 להגברת עמידותם מפני רעידות אדמה. לאחר שנה זו נבנו המבנים בהתאם לתקן הישראלי 413 לעמידות מפני רעידות אדמה. תמ"א 38 כוללת אמצעים לעידוד ביצוע החיזוק על ידי תוספות זכויות בניה, כמו תוספת יחידות דיור חדשות והרחבת דירות קיימות, על ידי הנחות מיסוי,  ועל ידי קיצור הליכים סטטוטוריים. התכנית חלה בעיקר על מבנים בני 3 קומות לפחות.

אז מה הן אפשרויות הבנייה בתוכנית?
המטרה המרכזית בפעולה היא חיזוק הבניין הקיים מחשש להתמוטטות, את החיזוק הזה ניתן לעשות ע"י חיזוק כללי ללא תוספות בנייה. אך במידה והדיירים מעוניינים לחדש את סביבת מגוריהם, ניתן לחזק את המבנה גם ע"י הרחבת הדירות למיניהן, בין אם זה הקמת אגפים חדשים, בנייה עד שתי קומות לגובה וכו'. ישנם דיירים הבוחרים לעשות את ההשקעה הזאת בעצמם אך רובם בוחרים לפנות לבעל מקצוע, יזם, אשר ביכולתו הכלכלית והטכנית להרוס את המבנה הקיים ולבנות במקומו מבנה חדש מהיסוד. בעסקה כזאת מתחייב היזם לתת לבעלי הנכסים דירה חדשה לשביעות רצונם והם בתמורה מוותרים על הרווחים של מכירת הדירות החדשות שיבנו. עוד זכויות הניתנות במקרה כזה הן: הוספת מעלית, חנייה, עיצוב הבניין ותוספת מרחבים מוגנים.

מהן דרישות שירותי הכיבוי על תמ"א 38?
כחלק מחוק תכנון ובניה – עדכון מס' 3 משנת 2009, ישנו פרק אשר דן על נושא תוספת קומות מעל גג קיים. חוק זה עבר עדכון בשנת 2013 אשר הטיב ליזמים לבנות למפלסים יותר גבוהים, כלומר אם בחוק משנת 2009 ניתן היה לתכנן עד לגובה 19.00+ מ' כדי להשאר בגדר מבנה רגיל שאינו גבוה, עדכון החוק משנת 2013 הגביה את המפלס ל-22.00+ מ'. וכמובן שמרחקי ההליכה למילוט גם גדלו. אך גם שונו מס' תקנות בתוך החוק אשר קצת מקשים בתכנון לדוגמא: בתוך דירה קיימת נדרש להתקין ספרינקלר מעל הדלת בצידו הפנימי, בדירות החדשות הספרינקלרים יתוכננו בכל שטח הדירות שבתוספת. סעיף זה הינו "חצי נחמה" מכיוון שישנם סעיפים רבים שמקלים על התכנון ובכך ניתן לשמור על השטחים הציבוריים ומבלי לשנות הרבה בתכנון.

הניסיון והידע המקצועי שהצטבר בחברתנו מעמידים אותנו בשורה הראשונה בארץ ליעוץ ותכנון בתחום!

 
 
 
תמ"א 38